The Broadwaters Federation Governing Body


The Broadwaters Federation
 
The Broadwaters Federation was consulted upon during the summer of 2014 and came into being from 1st September 2014.  There are still two schools - The Brook Special Primary and The Willow mainstream primary/Children’s Centre with two Head Teachers and their own staff groups and budgets.
The two original Governing Bodies felt that to streamline their work across the whole of Broadwaters was imperative in order for the whole to function successfully and to look at the possibilities of joint staffing/funding in particular shared areas across the community.

Meetings
Dates of FGB Meetings 2016/17 at 6.00pm


19.9.16
7.11.16
16.3.17
22.6.17

Part One of the Meetings is open to the public and parents/carers are particularly welcome.

If you wish to contact the Chair of the Federated Governing Body, please do so through either The Brook or the Willow Schools.

 Members of the Broadwaters Federation Governing Body 2016-2017
  

Local Authority Governor: (1)

 

Headteacher Governors: (2)

 

Clare Woodford

 

Dawn Ferdinand (W)

Margaret Sumner (B)

Co-opted Staff Elected (1)

 

Associate Members: (8)

 

Helen Gatenby (W)

 

Edyta Ballantyne  (W)

Natasha Beckles  (W)

Duwan Farquharson  (W)

Cherri Fox  (W)

Hannah Gibson (B)

Tom Laverty  (B)

Sarah Harris  (W)

Co-opted Governor (Children’s Centre): (1)

 

Staff: (1)

 

Yoneaque Wright

Chia Barsen (B)

Co-opted Governors: (7)

 

 

Jason Beazley  Co Vice Chair

Marilyn Francis  Chair

Chris Le May

Mike Lloyd

Cllr. Toni Mallett

Robert Singh

Hugh Williams  Co Vice Chair

 

Parent Governors: (2)

 

 

Marta Garcia de la Vega (B)

Roberta Hepburn   (W)

 

Governing Body Clerk

 

 

Jennifer Ude , Haringey, London Governor Services

 

 

Broadwaters Federation Governing Body Committees and meeting dates 2016/2017
 
 

FINANCE, PREMISES AND PERSONNEL

 

Associate Members

Dates of Meetings 2016/17

Jason Beazley 

Marta Garcia de la Vega (B)

Marilyn Francis 

Chris Le May Chair

Mike Lloyd

 

Dawn Ferdinand (W)

Margaret Sumner (B)

 

Duwan Farquharson  (W)

 

All at 6.00pm

13.10.16

12.1.17

2.3.17

27.4.17

18.5.17

TEACHING LEARNNG AND STANDARDS

 

 

 

Chia Barsen (B)

Mike Lloyd

Robert Singh

Hugh Williams  Chair

Roberta Hepburn   (W)

 

Dawn Ferdinand (W)

Margaret Sumner (B)

Edyta Ballantyne  (W)

Natasha Beckles  (W)

Hannah Gibson (B)

Tom Laverty  (B)

Sarah Harris  (W)

All at 6.00pm

14.11.16

23.1.17

6.3.17

8.5.17

10.7.17 (5 – 6.30)

COMMUNITY SERVICES

 

 

Helen Gatenby (W)

Cllr. Toni Mallett   Chair

Clare Woodford

Yoneaque Wright

 

Dawn Ferdinand (W)

Margaret Sumner (B)

Edyta Ballantyne  (W)

Cherri Fox  (W)

Tom Laverty  (B)

 

 

17.10.16

30.1.17

20.3.17

22.5.17

3.7.17

All from  4.30 – 6.00pm

Succession Planning Group

 

 

Jason Beazley 

Marilyn Francis Chair

Marta Garcia de la Vega (B)

Roberta Hepburn

Chris Le May

Robert Singh

Hugh Williams 

 

Dawn Ferdinand (W)

Margaret Sumner (B)

 

 

 

Clerk to Community Services

 

 

Umarami Nathan    Willow

 

Clerk to FGB/F&PP

Clerk to TLS

 

Jennifer Ude , Haringey, London Governor Services

Premila Seecharam - Brook

 


Minutes

Broadwaters Federated Governing Body, 19th October 2015

Community Services Committee meeting, 28th November 2016

Teaching and Learning Standards Committee meeting, 17th October 2016
© Copyright 2017 The BrookWeb Design By Toolkit Websites